PIĄTEK, 25-05-2018, godz. 18:00-19:00
hotel Mercure Gdynia, ul. Armii Krajowej 22
Zapraszamy na otwartą i inicjującą festiwal OPEN HOUSE debatę „Gdynia. Morze wizji i możliwości”, która odbędzie się 25 maja (piątek) w godzinach 18:00-19:00, w hotelu Mercure przy ulicy Armii Krajowej 22 w Gdyni.
Choć Gdynia zawsze była i będzie miastem portowym, to jej dynamiczny rozwój w ostatnich latach sprawił, że rozwój tkanki miejskiej odbywa się już niemal niezależnie od działalności portu. "Miasto
z morza i marzeń" tętni życiem zarówno za dnia, jak i w nocy, a rozwija i rozbudowuje się nie tylko
w centrum, ale i na obrzeżach. Stały napływ nowych mieszkańców z całej Polski i zagranicy determinuje nowe kierunki rozwoju miasta, ale żeby odbywał się harmonijnie i potwierdzał wizerunek Gdyni jako miasta nowoczesnego i przyjaznego, potrzeba odważnych, a zarazem funkcjonalnych inwestycji mieszkaniowych.
Wspólnie z ekspertami z dziedziny projektowania, odpowiemy na pytania, w jakim kierunku Gdynia rozwijała się w ostatnim czasie, a w jakim będzie rozwijać się w przyszłości? Które inwestycje wpisały się już trwale w krajobraz miasta i potwierdziły jego wizerunek? Na co trzeba zwracać uwagę przy projektowaniu nowych, gdyńskich inwestycji i kreowaniu tożsamości kolejnych jej dzielnic? Gdzie
w Gdyni mieszka się dziś najlepiej, a gdzie komfort życia – dzięki nowym projektom mieszkaniowym – jeszcze wzrośnie?
Swój udział w dyskusji potwierdzili: tj. Marek Karzyński – Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdynia, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, dr hab. Jan Sikora – Kierownik Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych, architekt Jerzy Wolski – Wolski Architekci, architekt Tomasz Janiszewski – BJK Architekci oraz architekt wnętrz Katarzyna Rodziewicz z POTE Architekci. Debatę poprowadzi dziennikarz gospodarczy Maciej Dzwonnik
PIĄTEK 25.05.2018, godz. 19:00
Plac Grunwaldzki 2
Projekt “#zGdyni – portrety” jest wynikiem wielomiesięcznej pracy fotografki Doroty Ozy Kareckiej, która próbuje odpowiedzieć na pytanie o pochodzenie niepowtarzalnego klimatu Gdyni – miasta posiadającego magnetyczną siłę przyciągania indywidualistów, obieżyświatów i niebieskich ptaków. Artystka tworzy osobiste, subtelne portrety gdyńskich osobistości, a jest to galeria postaci zaskakująco nieoczywistych. W jednym rzędzie z artystami Dorota Karecka umieszcza nieco zapomnianych, choć kultowych bohaterowów drugiego planu: ten szewc, ten krawiec, ta pani od kapeluszy. Wydawać by się mogło, że o części z nich wiemy wystarczająco dużo, by wygłaszać osądy, mnożyć plotki czy wyrażać podziw. Nasze postrzeganie może zmienić konfrontacja z obliczem, jakie bohaterowie odsłonili przed Dorotą Karecką. Staniemy się świadkami szczerych rozmów o gdyńskich korzeniach, emigracji i powrotach do miasta, a także o prozie życia codziennego.
Lista dramatis personnae z czasem rozrosła się do ponad 100 osób Niektórzy nie mają nazwisk. Gdynianie obdarzyli ich pseudonimami, które przylgnęły do nich na zawsze. Wielu z nich posiada nazwiska–wytrychy, niektórzy znani są z pseudonimów artystycznych, część nazwisk niewiele nam mówi. Wspólnym mianownikiem wszystkich opowieści pozostaje Gdynia – miasto wybrane, nieprzypadkowe, port, do którego się wraca i który opuszcza się, by ponownie zatęsknić. Kilku bohaterów projektu doczeka się być może pomnika na swą cześć w sercu miasta, wielu z nich pozostawi po sobie wymierny ślad w zbiorowej pamięci, niektórzy staną się częścią podziemnej legendy, ale każdy z nich odzwierciedla atmosferę tego miejsca, dzieląc się z nim swą charyzmą.
Projekt jest dziełem otwartym.
Dorota Oza Karecka
Jest fotografką-portrecistką, która w swojej pracy stosuje historyczne techniki fotograficzne, co pozwala jej wpływać na zdjęcia na każdym etapie ich powstawania. Fotografie Doroty Kareckiej mają duszę, zarówno dzięki materiałom pokrytym srebrem, jak i relacji jaką tworzy z portretowaną osobą.
Wiele czasu zajmuje jej staranne wybieranie gdynian, których portretuje. Poszukuje ludzi, którzy nadają temu miastu charakter: począwszy od rodziny szewców na ulicy Abrahama, krawca Wiśniewskiego z ulicy Starowiejskiej, zasłużonego dla drużyny Rugby Zbyszka Rybaka, aż po wyjątkowego człowieka i muzyka Przemka Dyakowskiego.
Praca nad projektem trwa już 1,5 roku. W tym czasie powstało ponad 40 portretów, którym towarzyszy poznawanie ludzi i ich historii. Dzięki tym spotkaniom dowiedziała się wiele o swojej rodzinie Jabłczyńskich – jej historii i losach rodzinnej drukarni.